Szukaj

ARCHEOLOG-MARCIN DIAKOWSKI

badania archeologiczne, Archeoreplica, Oława, Strzelin, Namysłów, Jelcz-Laskowice, Wrocław

BADANIA ARCHEOLOGICZNE

Archeoreplika - archeolog Marcin Diakowski

 

Od 15 lat pomagamy inwestorom w uzyskiwaniu pozwoleń konserwatorskich i w prowadzeniu inwestycyjnych prac archeologicznych. Prowadzimy badania archeologiczne na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny. 

W swoim dorobku mam wiele prac naukowych, które można zobaczyć na stronie www.archeoreplica.com/badania-naukowe

 

Oferta:

  • nadzory archeologiczne

  • wyprzedzające badania archeologiczne

  • badania powierzchniowe i sondażowe

  • poprzedzające rozpoczęcie inwestycji

  • pośrednictwo w uzyskaniu zezwoleń konserwatorskich

  • rozpoznanie pod kątem konieczności i zakresu prowadzenia prac archeologicznych

  • przygotowywanie analiz możliwości

  • inwestycyjnych na terenach zabytkowych

  • ratownicze badania archeologiczne

  • opracowanie i konserwacja zabytków

  • naukowe analizy specjalistyczne: traseologia i archeozoologia

 

 

 


 

ARCHEOLOGIA EKSPERYMENTALNA

Od niemal 10 lat zajmujemy się badaniami eksperymentalnymi związanymi z technologią obróbki kości i poroża od epoki kamienia do średniowiecza. Ponadto badamy do jakich celów mogły być używane różnego rodzaju narzędzia kościane. Nasze eksperymenty naukowe są poprzedzone wnikliwą analizą zabytków archeologicznych przy użyciu mikroskopu stereoskopowego, metalograficznego i skaningowego. Każde doświadczenie przeprowadzane jest kilkukrotnie przy uwzględnieniu różnych zmiennych. Dodatkowo wykonujemy dokładną dokumentację fotograficzną i rysunkową na różnych etapach eksperymentu.

Efekty naszych badań od lat prezentujemy na konferencjach i w publikacjach naukowych.

 

REPLIKI ZABYTKÓW - WYROBY Z KOŚCI

Na podstawie źródeł archeologicznych i historycznych rekonstruujemy metody i techniki wytwarzania przedmiotów codziennego użytku od epoki kamienia po czasy nowożytne. W ofercie znajdują się repliki zabytków z kości i poroża.
Wszystkie przedmioty zostały wykonane ręcznie przy użyciu narzędzi i technik stosowanych przez społeczności żyjące w danej epoce: kamienia, brązu czy żelaza.
Na specjalne zamówienie wykonujemy również wyroby kościane, które nie znajdują się w ofercie oraz przygotowujemy oprawy, drzewce i trzonki do wybranych replik.
Oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, stowarzyszeń zajmujących się rekonstrukcją historyczną, jak i muzeów oraz innych instytucji naukowych (repliki zabytków dla celów dydaktycznych i wystawienniczych).

 

TRASEOLOGIA

Jest to nauka wywodząca się z kryminalistyki, zajmująca się badaniami różnego rodzaju śladów (ślady naturalne, technologiczne i użytkowania) występujących na narzędziach.
Zajmujemy się przede wszystkim analizą śladów technologicznych i śladów użytkowania występujących na zabytkach z kości i poroża oraz narzędzi krzemiennych. Do tego celu używamy mikroskopów o różnych powiększeniach: mikroskop stereoskopowy, metalograficzny i skaningowy.
Podczas badań materiałów kostnych często dochodzi do sytuacji gdzie ślady naturalne są interpretowane jako intencjonalne a narzędzia są pomijane. Naszym celem jest rozpoznanie odpowiednich rodzajów śladów.
Analizy mikroskopowe przy jednoczesnym wykorzystaniu metody eksperymentalnej umożliwiają precyzyjne określenie technologii wykonania różnych narzędzi kościanych oraz oznaczenie ich funkcji.

Z naszych analiz korzysta między innymi Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytut Archeologii i Etnologii PAN we Wrocławiu.

Eksperymentalne badania związane technologią obróbki kości i poroża.

 

 

 

Działam również na terenie Jelcza-Laskowic, Namysłowa, Strzelina i Brzegu